LÆR AT LAVE MAD OVER BÅL, DER IKKE ER SKUMFIDUSER ELLER SNOBRØD. LÆR BÅLETS GASTRONOMI!
Eleverne lærer at lave god mad over bål og blive kendte med ”Udekøkkenet”. Lær at mad over bål kan tilbyde noget helt andet, end det sterile køkken vi er vante til. Efter en introduktion til aktiviteten skal eleverne deles i mindre grupper af 3-4, hvor de laver mad til fællesskabet
Brød kan laves i gryder, vafler i vildmarken og andre lækre ting! Undgå brændt pandestegt kød og snobrød med ketchup. Det her er gastronomi!
Læringsmål
Vidensmål: Eleven har viden om grundmetoder og teknikker i madlavning
Færdighedsmål: Eleven kan lave mad ud fra enkle grundmetoder og teknikker.
Supplerende læringsmål: Eleven kan i samarbejde med andre, lave mad over åben ild og har viden om hygiejne i udekøkkenet. Eleven kan i nye rammer og med et fælles tredje, skabe nye relationer i arbejdet med udendørskøkkenet.
Tidspunkt/Antal timer: kl. 09:00 – kl. 14:00 (estimeret)
Antal elever: Én klasse eller ét hold (6.– 10. Klasse)
Sted: Enghøjhuset
Sæson: Oktober + Marts
Ungdomsskolen sørger for: Indkøb af materialer, råvarer, udstyr og ansvarlig lærer, der står for sikkerheden.
Din skole sørger for:
Minimum 1 lærer/pædagog, (klassens faste voksen SKAL deltage), samt varmt tøj.
Tilmeldingsfrist: Først til mølle
Yderligere info eller spørgsmål?
Har du brug for ændring i tider eller er der problemer med tidspunktet?
Kontakt Friluftslærer Tobias Damhus Korsgaard
Tlf. 61971664
Mail: Tokor@hvidovre.dk